Čechova 942, 293 01 Mladá Boleslav II

Historie

Založení klubu

„Tým Hvězd Botafogo“

Klub FC Sporting Mladá Boleslav byl založen 12.10.2000. Jeho první jméno bylo tehdy Tým Hvězd Botafogo a zakladatelem byl Michal Bílek. Účel vytvoření tohoto celku byl jednoduchý. Parta kamarádů, z nichž většina hrála velký fotbal v registrovaných oddílech, měla zájem hrát i malou kopanou. Začátky klubu byly zcela amatérské, tým se scházel v různých termínech, hrál většinou proti stejným soupeřům a kolikrát se stalo, že k zápasu dorazil malý počet hráčů. Sporting má ale jednu raritu, ode dne založení, jsou pečlivě vedeny detailní záznamy o všech zápasech, které náš klub odehrál. A tak se můžeme pochlubit kompletními statistikami všech hráčů, kteří kdy za náš klub nastoupili, třeba i v jediném zápase.

Přejmenování klubu

Rok 2004

V roce 2004 dochází k několika zlomovým momentům. Tím nejzásadnějším je přejmenování klubu z dosavadního TH Botafogo, na FC Sporting Mladá Boleslav. Další změnou jsou i klubové barvy, které dosud byly červené a modré a nyní se mění na zelené a bílé. Ve Sportingu vzniklo de facto „vedení klubu“, které se skládalo z Michala Bílka a nově i Matěje Povšíka. Za úkol si mimo jiné dali ustálit členskou základnu na vyhovujícím počtu spolehlivých lidí a zavést klubovou pokladnu, která se využije k zakoupení dresů a zejména také k placení startovného na plánovaných turnajích.

První turnajové účasti

a také turnajová vítězství

Od té doby se Sporting změnil k nepoznání. Díky mnoha účastem na turnajích, dokonce i na takových akcích jako je Mistrovství České republiky v malé kopané, jehož jsme se zúčastnili již dvakrát a také díky kvalitní webové prezentaci, se náš klub dostával čím dál tím více do podvědomí veřejnosti na celém okrese ale i mimo něj. Hned první účast na turnaji Fanklub cup v roce 2005, náš klub proměnil v celkové prvenství. Tento turnaj jsme pak v dalších letech dokázali vyhrát ještě třikrát. Další prvenství jsme si připsali na turnajích KaNec Cup.  

Vytvoření občanského sdružení

a registrace pod Českomoravský fotbalový svaz

Rok 2008 je ale tím nejdůležitějším v historii klubu. Je schváleno, že v našem klubu vznikne další oddíl. Oddíl, který se přihlásí do ČMFS a začne hrát klasický velký fotbal a to organizovaně ve IV.třídě. I přes mnoho útrap a starostí, které přípravu a organizaci klubu na IV.třídu doprovázely, se nakonec vše povedlo a tak se 10.8.2008 v 14:00 mohou hráči klubu FC Sporting Mladá Boleslav poprvé postavit v přátelském utkání velké kopané na hřiště proti svému soupeři! A v utkání proti Ledcům vítězí nejhubenějším rozdílem 1:0. První gól Sportingu ve velkém fotbale vstřelil Radek Kulas. Ve druhé sezóně jsme díky reorganizaci soutěží postoupili do III. třídy.

Založení mládeže

Rok 2010

V roce 2010, na popud dalšího člena vedení Jana Javůrka, vzniká v našem klubu mládežnický tým – a to starší přípravky. Vše samozřejmě s myšlenkou, že bez mládeže je udržení klubu dlouhodobě nemožné. Startujícími ročníky naší mládeže byli hráči ročníku 2000 a 2001. Postupně nám tito hráči rostli do starších kategorií a do klubu mířili mladší hráči. A tak mládežnické týmy přibývaly.

Pád do IV. třídy

a celkové prvenství v této soutěži

V sezóně 2011/2012 se po dvou sezónách pakujeme ze III.třídy a padáme do té IV.. Další sezóna je však extrémně povedená a poučeni z předchozí sezóny IV.třídu s přehledem vyhráváme. Čeká nás tedy návrat do III. třídy, kterou hrajeme až do sezóny 2022/23.

Sloučení s klubem DFK Mladá Boleslav

sezóna 2015/2016

V sezóně 2015/2016 bereme pod svá křídla ženský tým DFK Mladá Boleslav. Ten od tohoto sloučení až po sezónu 2021/22 hrál Českou fotbalovou ligu žen. Na konci této sezóny přišel sestup do divize. Domácí hřiště ženy mají nejprve v Krnsku, poté v Rejšicích.

První tým Sportingu v krajské soutěži

sezóna 2018/2019

Díky dobré práci s mládeží a dobré poloze našeho hřiště v Mladé Boleslavi se naše mládežnické týmy rozrůstají. V sezóně 2015/2016 máme týmy starších žáků, mladších žáků, dvě starší přípravky a dvě mladší přípravky. V této sezóně jsou v kádru starších žáků hráči ze zakládající starší přípravky. A těm se podaří na jaře ovládnout Okresní soutěž starších žáků. Tito samí hráči pak v sezóně 2018/2019 končí druzí v Okresním přeboru dorostu a díky nezájmu Luštěnic o postup, dostáváme možnost postoupit do krajské soutěže – I.A třídy dorostu. V té jsme se v první sezóně zachránili díky předčasnému ukončení soutěží kvůli pandemii Covid-19.

Máme tři dospělá družstva

b tým

V sezóně 2016/2017 přihlašujeme do soutěže i béčko našich mužů, a to díky stále se rozrůstajícímu kádru. Do budoucna by B tým měl sloužit pro starší hráče, kteří už nemají výkonnost či čas hrát za A tým a pro hráče z dorostu, kteří by si tak pomalu měli zvykat na dospělý fotbal.

Založení dívčích mládežnických týmů

rok 2019

Sázka na založení mládeže v roce 2010 se nám velmi vyplatila. Díky této zkušenosti jsme se rozhodli založit i dívčí mládežnické týmy – starší a mladší přípravku. Od listopadu roku 2019 tedy v našem klubu působí i malé fotbalistky, které by za 5-7 let měly hrát za náš dospělý ženský tým. Bohužel narážíme na stejné překážky jako při založení klučičích týmů. Mladší přípravka vzhledem k malému počtu hraje namixovaná s našimi chlapci. Starší přípravka získává své první zkušenosti a bohužel si musí projít první sezónou, v které dostávají naše dívky velké příděly. Pokud však budou dívky poctivě trénovat a prohry v první sezóně je neodradí, tak jistě budou v těch dalších sezónách odměněni lepšími výsledky a také výhrami.

Nulté ročníky našich dětí dorůstají do chlapů

„fungování klubu dostává nový rozměr“

Význam důležitého kroku z roku 2010 (založení mládeže), již začínáme pociťovat v sezóně 2019/2020, kdy několik hráčů dorostu hraje buď za A nebo za B tým mužů. Následující sezóna je první sezónou, do které se věkově posouvají hráči ročníku 2001 a celé fungování klubu dostává nový rozměr. V mužích nám tedy začínají nastupovat naši odchovanci. A těšíme se na ty další.

Partnerský klub FK Mladá Boleslav

„nejvyšší označení GOLD“

Jsme jedním z partnerských klubů ligového FK Mladá Boleslav. Navíc máme nejvyšší označení GOLD. Díky této spolupráci mohou naši trenéři navštěvovat ukázkové tréninky mládežnických týmů FKMB a účastnit se různých seminářů. Naši hráči pak mohou absolvovat tréninky pod vedením trenérů FKMB buď u nás v klubu, nebo v zázemí Městského stadionu. Mají také možnost dělat doprovod hráčům při zápasech Fortuna:Ligy. Několik našich hráčů také díky této skvělé spolupráci již do FKMB přestoupilo nebo pravidelně absolvují tréninkový proces v klubu.

futsal

sezóna 2021/2022

Od sezóny 2021/22 hrajeme také Okresní futsalovou soutěž Mladoboleslavska. Soutěž se hraje v mnichovohradišťské hale BIOS. Oddíl futsalu byl založen, aby hráči našich dospělých a dorosteneckých fotbalových týmů měli sportovní vyžití i v zimní přestávce fotbalové sezóny. Za náš futsalový tým mohou hrát pouze hráči, kteří aktuálně hrají nebo dříve hráli za náš klub velký fotbal.

Spolupráce s FK Mladá Boleslav na rozvoji dívčího fotbalu

„navázání spolupráce s FK Mladá Boleslav“

V sezóně 2020/21 jsme měli čistě dívčí týmy starší a mladší přípravky. V klubu v minulosti až po současnost působilo mnoho mládežnických fotbalistek. A tak bylo logickým krokem navázání spolupráce s FK Mladá Boleslav při rozvoji dívčího fotbalu v našem regionu. V sezóně 2022/23 startovalo sdružené družstvo mladších žákyň v okresním přeboru. Od sezóny následující se pak naše spolupráce rozrostla o další dva týmy – starší žákyně a starší přípravku.

Postup A mužstva do okresního přeboru

„sezóna 2022/23“

V 15. sezóně (sezóna 2022/23) našich mužů jsme se konečně dočkali! Od první sezóny byl cíl v podobě účasti v Okresním přeboru jasně daný. Možná nám to trvalo o trochu déle, než jsme si jako optimistický nováček soutěží, tehdy ještě ČMFS, mysleli. Ale konečně to přišlo. V sezóně 2023/24 jsme tedy konečně účastníkem Okresního přeboru.

Máte otázku? Kontaktujte nás.

Zadejte prosím Váš e-mail.

FC Sporting Mladá Boleslav, z.s.

Mládežnická 1271
293 01 Mladá Boleslav
IČ: 22681698
Číslo bankovního účtu: 2500238997/2010 (Fio banka)

Michal Bílek
předseda klubu